Kitap/Şair/Yazar

KİMSENİN BİLEMEYECEĞİ ŞEYLER

Bir süredir okuduğum kitaplar üzerine yazmayı düşünüyordum. Bu yazımda Sinan Canan’ın “Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler” adlı kitabından bahsederek bu yazılarıma da başlamak istiyorum.

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, ilk bakışta bir bilim kitabı gibi görünüyor. Ancak özellikle kitabın ilk bölümünde ele alınanlar ve yazarın genel anlatımı yer yer deneme havasında bir kitap oluşturmuş. Konularıysa belli bir alanla sınırlı kalmamış. Toplumun her kesiminden okurun ilgisini çekebilecek, farklı konular bu kitapta bir araya getirilmiş.

Kitabın içeriğine gelirsek, öncelikle üç ana bölümden oluşuyor:

  • Bize Dair
  • Bilime ve İnanca Dair
  • Kaos’a Dair

BİZE DAİR

Bu başlık altındaki yazılar benim en çok ilgimi çekenler oldu. Toplumsal hastalıklarımızdan yabancı dille eğitime kadar farklı konular işlenen bölümde özellikle “lisan”a yapılan vurgu dikkat çekici.

BİLİME VE İNANCA DAİR

Bu bölüm biraz daha farklı görüşlere, daha doğrusu eleştirilere açık. Özellikle “İslam ve Evrim” başlıkları yıllardır bilindiği üzere tartışmaların noktalanamadığı konular. Ancak kitaptaki bu başlıklar soru cevap kısımları sayesinde yazarın sık sorulan sorulara verdiği cevaplarla görüşünü daha net açığa kavuşturmasıyla benzer görüşteki okuyucularına fayda sağlarken zıt görüşlü okuyucularının da sorularının bir kısmını kendi bakış açısıyla cevaplandırmış oluyor.

KAOS’A DAİR

Bu bölüm kaos teorisiyle başlıyor ve devamı sayılabilecek olan fraktallarla devam ediyor. Fraktallara evimizde ve yakın çevremizde görebileceğimiz örnekler veren Sinan Canan, aynı bölümde yılın belli bir bölümünde yaptığı gözlemlerle bütün yıla dair tahminler yapan bir adamı da bize tanıtıyor.

Ancak kitabın tüm bölümlerini kenara bırakırsak beni bu yazıyı yazmaya en çok iten sebep kitaba da adını veren birkaç sayfalık yazı oldu. Kitabın arka kapağında “Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle dolu bir kitap.” yazısını gördüğümde kitabın isminin kaynağının bu düşünce olduğunu düşünmüştüm. Ancak kitabın genelinde de etkisini gösteren ve az önce bahsettiğim o son yazıdaki düşünce şu:

Gerçekten de kimsenin bilemeyeceği şeyler var şu dünyada, ve ne kadar geliştirirsek geliştirelim, bilimimiz bile bazı şeyleri hiçbir zaman açıklayamayacak.

Hava durumu tahminine bakıp kainatı kontrol ettiğini sanan insana bir anda bastırıveren yağmur kadar iyi bir cevap olsa gerek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s