Genel

HİKAYE TAMAMLAMA OYUNU

Dedektif hikayelerini, polisiye romanları sevenler belki daha önce tanışmıştır bu oyunla. Tanışmadıysa da mutlaka tanışmalıdır. Ben tanışalı çok da uzun bir süre olmadı. Ancak en basit bilmecelerin bile çözüm yolunu bulana kadarki gizemi beni kendine çekmeyi başardı. Aynı zamanda sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle unuttuğumuz aile içi ve arkadaşlar arası sözlü oyunları hatırlamak için güzel bir vesile oldu. Üstelik oynamak için ne onlarca lira, ne de saatlerce hazırlık gerekiyor. Yalnızca iyi kurgulanmış bir hikayenin güzel bir bilmeceye dönüşmesi, karşılıklı dakikalarca konuşabileceğiniz bir arkadaş…

Bilmeyenler için oyun şu şekilde başlıyor:

  • A: Cam kırıldı x… öldü.
  • B: x… insan mıydı?
  • A: Hayır.
  • B: Hayvan mıydı?
  • A: Evet

gibi. Bilmeceyi soran kişi bilmece çözülene kadar sorulan sorulara yalnızca Evet/Hayır/Önemsiz cevaplarından birini veriyor ve karşı taraf olayı çözünceye veya pes edinceye kadar bu şekilde devam ediyor.

Mesela yukarıda örnek verdiğim hikayede “B” kişisi eğer “x…”nın bir balık olduğunu ve akvaryumunun camı kırıldığı için öldüğünü anlayabilirse oyunu kazanacaktır.

Bunun gibi pek çok bilmece internette mevcut. Hatta benim en çok ilgimi çeken bilmece “Adam camın önünden hızla geçti, telefon çaldığını duydu ve öldü.” diye bir bilmeceydi. Uzun ve ilginç bir bilmece…

Yazımı bir bilmece örneğiyle bitireyim:

Adam bir bardak gördü. Elini ona uzattı ve hemen geri çekti.

Cevap: Adam çöle düşmüş ve susuz kalmıştı. Sıcağın etkisiyle yerdeki kaktüsü, su dolu bir bardak sanarak elini uzattı. Kaktüsün dikenleri battığı için de hemen geri çekti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s