Genel

FİLİ KİM GÖRECEK?

“Küçük Prens’i bilmeyen yoktur…” diye girmek güzel olurdu elbette. Ve elbette tanımayanlar da çıkardı. Tanımayanlar kısa sürede tanışabilir. Öyle çok uzun, şaşaalı bir hikayesi de yoktur zaten. Ama bugün mesele Küçük Prens değil. Daha Küçük Prens ortalarda yokken yaşanan bir mesele… Yukarıdaki resim… En azında bir benzeri…

Bir çocuk çıkıp yıllar önce gösterdi bu resmi bize. Ne gördüğümüzü sordu. Hep bir ağızdan “şapka” dedik. Tatmin olmamıştı. Resminde bir fili yutmuş olan boa yılanını görmemizi istedi. Göremedik. Ama o da vazgeçmedi. İçindeki fil görünen bir boa yılanı çizdi. Yine de umursamadık. Hatta bir çoğumuz gerçekte böyle bir yılanının var olup olmadığını bile merak etmedi.

Evet gerçekten böyle bir yılan türü vardı.

Ve çocuk resim çizmeyi bıraktı. Bu bizim için gayet olağan bir durumdur. Küçük yaşlarda (daha ellerimizin kalemi dahi zor tuttuğu yaşlarda) resim çizmeye başlarız. Biraz büyürüz ve… bırakırız. Çünkü yapmamız gereken daha önemli işlerimiz vardır. İşlerimiz şimdilik kenarda dursun biz çocuğa bakalım. Bir çocuk neden bir fili yutmuş olan boa yılanını resmetmek ister.

Cevabı zor değil. Bir yerlerde duymuştur veya eğer günümüzde yaşıyorsa videosunu da izlemiş olabilir, ve onu herkese göstermek istemiştir. Evet, hayret… Maalesef başka bir şeye daha hayret. Bu hayreti göremeyenlere.

“Anlam” bir şeyin size hatırlattığı şey demek. Böyle diyor TDK. Yani sizin ne anladığınızı yine siz belirliyorsunuz. Daha önce elma görmemiş birine elma; ne tadını hatırlatıyor, ne de sertliğini.

Gelelim boa’ya. Evet belli ki o pek de bir şey hatırlatmıyor. Ama mesele işte tam da burada başlıyor. Takdire şâyan bir tablonun karşısında herkes hayranlığını zaten açıkça gösteriyor. Mesele hayretini kağıda dökmüş bir çocuğa aynısını gösterebilmek. Zira o zaten hayretiyle bunu fazlasıyla hak ediyor. Biz de rengarenk yalanlarla, gerçeğimiz olan “gereksizlik” ifademiz arasında seçim yapıyoruz.

Şimdi söyler misiniz bana gerçekten “fili kim görecek?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s